EpM300 - vše o světovém unikátu | Otevřený dopis 


Úvod

Aktuality

Otevřený dopis

Chcete se připojit?

Odpověď MZe - 8. března 2024

Historie a současnost

Musí zůstat!

Kontakt

 



Aktuality

23. dubna 2024

Jednání u kulatého stolu
Vážení kolegové včelaři, drahé kolegyně včelařky.
Dne 20. května 2024 proběhne jednání u kulatého stolu na téma povinné vyšetření zimní měli (EpM300). Zúčastnit by se měli zástupci SVS, MZe, včelařských spolků, zástupců akademické obce a dalších zainteresovaných subjektů. Více čtěte zde.

20. dubna 2024

Byla přidána stránka s nejčastějšími argumenty, se kterými se lze setkat při diskusi ohledně užitečnosti a nutnosti zachování vyšetření zimní měli.

14. března 2024

Byla přidána stránka o historii vyšetření zimní měli a nechybí ani současný pohled na počítání roztočů v měli. Pokud vás to zajímá, pokračujte zde.
V přípravě je souhrn nejčastějších argumentů, proč je třeba EpM300 zachovat. Sledujte pravidelně tyto stránky.

11. března 2024

Zajímá vás, jak reagovalo ministerstvo zemědělství na můj otervřený dopis ohledně EpM300? A co si o tom myslím já? Obé si můžete přečíst zde.

8. března 2024

Mimo to, že je dnes MDŽ, se právě zrodily tyto stránky. Jejich další obsah se intenzivně připravuje.

Ostatní aktuality

Zimní měl – smysl či nesmysl
aneb proč nezrušit EpM300?

Valašské Meziříčí dne 8. února 2024

Chtěl bych navázat na článek pana Petra Bujnocha ze ZO ČSV Rychaltice, který vyšel v časopise Včelařství 2/2024 pod titulkem Můj příspěvek do diskuse k vyšetření zimní měli. Z autorovy úvahy ohledně povinného vyšetření zimní měli, prováděného pod označením EpM300, vyplývá, že kromě hromady práce dobrovolníků a zbytečně utracených peněz ze státního rozpočtu, nemá pro včelaře a ani včelstva žádný významný přínos. S laskavým svolením autora předmětný text připojuji jako přílohu (viz příloha č. 1).

Mám za to, že nastal čas smysluplnost tohoto vyšetření, které se neprovádí nikde jinde na světě, ale pouze a jen na území ČR, prodiskutovat na skutečně odborné úrovni. Ne, že by se tomu tak doposud nestalo. Právě naopak – existuje řada studií a prací, ze které vyplývá nesmyslnost tohoto vyšetření, bylo sepsáno a publikováno mnoho odborných článků, ze kterých vyplývá totéž. Mnohokrát byla smysluplnost tohoto vyšetření prodiskutována mezi odborníky z oboru, na akademické půdě i s pracovníky veterinární správy. A v neposlední řadě bylo opakovaně, například v rámci připomínkování Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace (dále jen MKZ), navrhováno jeho zrušení a následně i argumentováno při jednáních se zástupci SVS a MZe. Je až zarážející, že jako argument pro nutnost zachování předmětného vyšetření zazněla mimo jiné i tvrzení ve smyslu, že díky zimní měli jsou včelaři donuceni se v zimě ke svým včelstvům podívat anebo že se alespoň při sběru vzorků v rámci spolku setkají. Smutné a zarážející na tom je, že toto často zaznívá z úst včelařských autorit, od kterých bychom očekávali spíše argumenty hodné jejich odborné erudice a postavení.

Od zástupců SVS bývá nutnost zachování předmětného vyšetření odůvodňováno argumentem, že se jedná o nebezpečnou nákazu a že každá nebezpečná nákaza musí být monitorována. Ano, s tím nelze než souhlasit. Tato povinnost se týká všech nebezpečných nákaz hospodářských zvířat, tedy i včely medonosné. Z žádného platného legislativního dokumentu však není jednoznačně zřejmé, že se musí monitoring nebezpečných nákaz provádět celoplošně. Anebo jsou snad v rámci povinného monitoringu vyšetřena všechna prasata, krávy a ovce ve všech chovech? Anebo v chovech drůbeže, včetně těch domácích? A pokud se omezíme pouze na včely – jak je zajištěn celoplošný monitoring u hniloby a moru včelího plodu?

Dovolím si připomenout, že diagnostická metoda pro předmětný monitoring vznikla za účelem sledování výskytu a šíření invazivního parazitického roztoče Varroa destructor v počátcích jeho výskytu na území naší republiky. Již několik desetiletí je tento roztoč rozšířen po celém území ČR. Hledání lokalit, kde se tento roztoč vyskytuje a kde ne, je naprosto zbytečné a bezpředmětné. K celoplošnému zamoření došlo poměrně rychle, a to i navzdory pálení celých stanovišť při nálezu jediné samičky Varroa destructor, či úmyslnému odvčelování lokalit pomoci otrávených návnad, které se v počátcích šíření tohoto roztoče provádělo.

Počítání mrtvých samiček parazitického roztoče v zimní měli však nemusí být zcela zbytečné a bezpředmětné. Jejich počítání má smysl pouze před tím, než se z měli stane směsný vzorek. Musí ho provést každý včelař sám, přímo na podložce každého jednotlivého úlu a výsledek je platný pouze pro konkrétní včelstvo. Podle výsledku pak včelař na jaře provede u konkrétních včelstev účinná opatření. Průměrný počet roztočů na stanovišti nemá žádnou vypovídající hodnotu. Daleko smysluplnější a důležitější je letní monitoring, který za povinnost již několik let ukládá všem chovatelům včel MKZ. Drtivá většina včelařů však o této své povinnosti vůbec neví a význam a důležitost tohoto monitoringu jim bohužel vůbec nedochází.

Nedělám si ambice a ani iluze, že se s tímto textem ztotožní všichni, kterých se vyšetření EpM300 jakýmkoliv způsobem dotýká. To není smyslem ani účelem mého sdělení. Spokojím se s tím, když se mi podaří vyvolat smysluplnou a věcnými a relevantními argumenty naplněnou diskusi o tom, jestli předmětné vyšetření má smysl, či zda je to pouze zbytečná práce a administrativní zátěž, jejímž efektem jsou zbytečně a neúčelně utracené peníze ze státního rozpočtu.

Jiří Mohelník, včelař

Poznámka: tento text lze vnímat jako otevřený dopis, a lze ho tedy v nezměněné podobě a plném znění dále veřejně šířit bez svolení autora.

 

Příloha číslo 1

Můj příspěvek do diskuse k vyšetření zimní měli

Přes dvacet let zastávám funkci nákazového referenta v ZO ČSV Rychaltice. Pamatuji tedy i doby „předroztočové“. Pořád jsem čekal, že se něco pohne ve věci vyšetřování zimní měli, ale marně. Ani článek Dalibora Titěry ve Včelařství 1/2024 nic takového nenaznačuje. Proto jsem se rozhodl vyvolat v té věci diskusi více než tisícovky neplacených nákazových referentů, kterých se tato aktivita každoročně dotýká.

Postupuji tak, že napíši e-mail všem našim členům, ve kterém oznámím termín sběru měli a dále to, aby kelímek s mělí opatřili svým jménem a uvedli počet včelstev na stanovišti. Těsně před termínem sběru ještě pošlu všem členům do jejich mobilů zprávu, ve které připomenu tuto povinnost. Po dobu jednoho týdne je potom na plotu u mého bydliště vyvěšen plastový kbelík, do kterého včelaři přinášejí své vzorky. Pokud nějaký vzorek chybí, zjišťuji, co je toho příčinou. Když je vše jasné, vytvořím a vytisknu v CISu „Žádost o vyšetření“ a štítky k označení kelímků. Následuje nalepení štítků na stejnorodé kelímky, kontrola odevzdaných vzorků, přesypání měli do označených kelímků, jejich uzavření a další očíslování dle seznamu, uložení vzorků na papírových paletách do papírové krabice s označením ZO. Další den sednu do auta a jedu do nedalekého Frýdku-Místku, kde předám krabici se vzorky a dokumenty na KVS – oddělení veterinární hygieny. Zpravidla do týdne mi přijde ze SVÚ Olomouc „Protokol o zkoušce“, ve kterém jsou uvedeni tři včelaři, u nichž došlo k překročení počtu roztočů Varroa. Všichni zúčastnění včelaři dostanou protokol v příloze e-mailu. Jsme malá organizace, která čítá momentálně 23 členů, ale zodpovědné vyřízení této záležitosti si vyžaduje své časové i jiné náklady.

V čem tedy spočívá můj problém? Pominu to, že po vyčištění podložek k 1. 1. včelstva během měsíce ledna prakticky neplodují, zásoby nespotřebovávají a měl nepadá. Výsledkem celého procesu popsaného výše je spočítání okem viditelných roztočů Varroa destructor v laboratoři. V zájmu každého včelaře by mělo být tlumení varroázy. Pokud to v zájmu včelaře není, ztrácí smysl i státní zakázka. Domnívám se, že typ vyšetření EpM300 je celosvětovou raritou, jehož zrušení by všichni včelaři uvítali.

Petr Bujnoch, ZO ČSV Rychaltice

Poznámka: otištěno ve Včelařství 2/2024, vydává Český svaz včelařů, z. s.

Otevřený dopis v PDF

Pokud se chcete k této výzvě přidat, můžete postupovat podle pokynů na této stránce.



Pokud máte stejný anebo alespoň podobný názor na povinný sběr a vyšetření zimní měli, sdílejte prosím obsah těchto stránek mezi ostatními včelaři. Jestli k tomu použijete e-mail, Facebook, či nějaké jiné prostředky elektronické komunikace, nechám na vás ;-)