EpM300 - vše o světovém unikátu | Odpověď MZe - 8. 3. 2024 


Úvod

Aktuality

Otevřený dopis

Chcete se připojit?

Odpověď MZe - 8. března 2024

Jednání v Nasavrkách

Historie a současnost

Musí zůstat!

Kontakt

 



Aktuality

3. října 2024

Už někdo víte, jak bude vypadat MKZ 2025? Bude tam anebo nebude tam EpM300? V tuto dobu se většinou dává dohromady finální podoba MKZ pro příští rok a pak následuje připomínkové řízení. Vypadá to, že vedení ČSV v tom má však již jasno.
Více se dozvíte zde...

24. července 2024

Tak konečně! MZe po dvou měsících vypracovalo záznam jednání ohledně EpM300, které se uskutečnilo dne 20. května v Nasavrkách.
S jeho obsahem se můžete seznámit na aktualizované stránce věnované předmětnému jednání.

3. července 2024

Jak to probíhalo v Nasavrkách při jednání u kulatého stolu o smysluplnosti sběru a vyšetřování zimní měli? O tom si můžete přečíst v reportáži, kterou sepsal jeden ze zúčastněných včelařů.

28. června 2024

Protože od jednání ohledně smysluplnosti sběru a vyšetřování zimní měli již uběhl více než měsíc a doposud nikde nebyl zveřejněn žádný oficiální výstup, podal jsem na MZe dotaz, zda byl či nebyl s tohoto jednání pořízen zápis. Dnes odpoledne mi byla doručena odpověď. Podrobnosti se můžete dočíst zde.

20. května 2024

Dnes máme svátek. Vlastně ho mají naše včely. Dnes totiž slavíme Světový den včel. No a protože jsou včely naší srdeční záležitostí, tak je to i svátek náš. No a ke každému svátku většinou patří i nějaký ten dárek. Dostali ho i čeští včelaři?

23. dubna 2024

Jednání u kulatého stolu
Vážení kolegové včelaři, drahé kolegyně včelařky.
Dne 20. května 2024 proběhne jednání u kulatého stolu na téma povinné vyšetření zimní měli (EpM300). Zúčastnit by se měli zástupci SVS, MZe, včelařských spolků, zástupců akademické obce a dalších zainteresovaných subjektů. Více čtěte zde.

20. dubna 2024

Byla přidána stránka s nejčastějšími argumenty, se kterými se lze setkat při diskusi ohledně užitečnosti a nutnosti zachování vyšetření zimní měli.

14. března 2024

Byla přidána stránka o historii vyšetření zimní měli a nechybí ani současný pohled na počítání roztočů v měli. Pokud vás to zajímá, pokračujte zde.
V přípravě je souhrn nejčastějších argumentů, proč je třeba EpM300 zachovat. Sledujte pravidelně tyto stránky.

11. března 2024

Zajímá vás, jak reagovalo ministerstvo zemědělství na můj otervřený dopis ohledně EpM300? A co si o tom myslím já? Obé si můžete přečíst zde.

8. března 2024

Mimo to, že je dnes MDŽ, se právě zrodily tyto stránky. Jejich další obsah se intenzivně připravuje.

Ostatní aktuality

Odpověď z Ministesrstva zemědělství

Praha 8. března 2024
Č. j. MZE-17973/2024-13141

Vážený pane Mohelníku,

obdržel jsem Váš dopis, ve kterém navrhujete diskuzi k tématu zrušení vyšetření na varroázu včel, které nařizuje Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2024 („MKZ 2024“), kde je pod kódem EpM300 uvedeno tzv. vyšetření zimní měli. V uvedeném dopise zmiňujete současně několik důvodů, pro které by bylo vhodné nutnost provádění předmětného vyšetření přehodnotit.
Jak ve svém dopise uvádíte, jedná se o vyšetření, které je prováděno od počátků zavlečení původce nákazy roztoče Varroa destructor na naše území. V současné době je varroáza plošně rozšířena na celém území ČR. Výše uvedené vyšetření umožňuje pravidelně získávat relevantní data o nákazové situaci varroázy, přičemž validita výsledků laboratorního vyšetření je závislá především na zodpovědném přístupu chovatelů včel. Přístup včelařů je ale podstatný i z hlediska prevence a tlumení této nákazy. Chovatel včel je zodpovědný za zdravotní stav svých včelstev a jeho včasná adekvátní reakce v případě zjištění zamoření včelstev během celoročního sledování jejich stavu je při tlumení výskytu uvedeného roztoče rozhodující. Z dlouhodobých výsledků výše uvedeného vyšetření vyplývá, že procentuální zastoupení jednotlivých stupňů zamoření se v posledních letech významně nemění.
Vnímám, že povinné vyšetřování zimní měli rozděluje včelařskou společnost a má mnoho příznivců i odpůrců. S ohledem na tuto skutečnost i na výše uvedené bych Vám závěrem svého dopisu rád sdělil, že Ministerstvo zemědělství zohlední Vaše stanovisko při tvorbě Metodiky kontroly zdraví a nařízené vakcinace na rok 2025.

S pozdravem
Ing. Petr Jílek

odpověď v PDF


Co si o tom myslím?

11. března 2024

Vzbuzuje ve váš odpověď z MZe naději, že by už konečně mohlo dojít ke změně? Považuji se za rozeného optimistu, nicméně v tomto případě jsem zatím spíše pesimistou. Ptáte se proč? Věřím tomu, že část lodí ve státní správě už pochopilo, že EpM300 je zbytečný nesmysl, který má s ohledem na zvládání varroózy zanedbatelný význam. Nicméně je zde stále dost silná skupina, která se ohání většinovým názorem, byť nepodloženým, že je potřeba zimní měl zachovat. Zimní měl se pro ně stala prostředkem politického bojem za zachování včelařské jednoty v rámci již více než třicet let neexistující Národní fronty 1).

Proto je potřeba, aby se k této výzvě připojilo co nejvíce včelařských uskupení, včetně ZO ČSV.

 

1)Národní fronta byla ustavena v březnu 1945 v Moskvě představiteli londýnského a moskevského zahraniční odboje a zástupci Slovenské národní rady. V jejím programu byl zakotven princip národní jednoty a spolupráce všech demokratických a antifašistických sil v poválečné ČSR.
Sdružovala všechny povolené politické strany a měla řešit zásadní politické otázky a spory. Demokratickými stranami byla chápána jako koalice politických stran, postupně byla zneužívána KSČ, zejména v průběhu únorového převratu 1948.
Byla ji dána pravomoc rozhodovat, kterým stranám bude do budoucna povolena činnost. Národní fronta tak byla svým způsobem postavena do značné míry nad parlament a především mimo demokratickou kontrolu. Od února 1948 do 2.dubna 1990, kdy byla zrušena, se tak stala nástrojem totalitního politického systému uplatňovaného KSČ.

Zdroj: https://www.totalita.cz/vysvetlivky/nf.php



Pokud máte stejný anebo alespoň podobný názor na povinný sběr a vyšetření zimní měli, sdílejte prosím obsah těchto stránek mezi ostatními včelaři. Jestli k tomu použijete e-mail, Facebook, či nějaké jiné prostředky elektronické komunikace, nechám na vás ;-)