EpM300 - vše o světovém unikátu | To jako vážně? Anebo je to Apríl? 


Úvod

Aktuality

Otevřený dopis

Jednání v Nasavrkách

Historie a současnost

Musí zůstat!

Apríl?

Kontakt

 



Aktuality

1. dubna 2025

To jako vážně? Anebo je to Apríl?
Ministerstvo zemědělství ČR se chystá vyhlásit veřejnou soutěž za účelem uspokojit své výzkumné potřeby. Mezi těmito potřebami hledání alternativy k opatření EpM300, které všichni důvěrně známe jako povinné vyšetření zimní měli.
Jednu dobu už to vypadalo, že na ministerstvu již pochopili, že opatření EpM300 je opravdu k ničemu a chystali se ho zrušit. Pak ale někdo zaloboval, pochopitelně „na tajňačku“, bez veřejně dostupného zápisu a odůvodnění. Více zde...

24. července 2024

Tak konečně! MZe po dvou měsících vypracovalo záznam jednání ohledně EpM300, které se uskutečnilo dne 20. května v Nasavrkách.
S jeho obsahem se můžete seznámit na aktualizované stránce věnované předmětnému jednání.

3. července 2024

Jak to probíhalo v Nasavrkách při jednání u kulatého stolu o smysluplnosti sběru a vyšetřování zimní měli? O tom si můžete přečíst v reportáži, kterou sepsal jeden ze zúčastněných včelařů.

28. června 2024

Protože od jednání ohledně smysluplnosti sběru a vyšetřování zimní měli již uběhl více než měsíc a doposud nikde nebyl zveřejněn žádný oficiální výstup, podal jsem na MZe dotaz, zda byl či nebyl s tohoto jednání pořízen zápis. Dnes odpoledne mi byla doručena odpověď. Podrobnosti se můžete dočíst zde.

20. května 2024

Dnes máme svátek. Vlastně ho mají naše včely. Dnes totiž slavíme Světový den včel. No a protože jsou včely naší srdeční záležitostí, tak je to i svátek náš. No a ke každému svátku většinou patří i nějaký ten dárek. Dostali ho i čeští včelaři?

23. dubna 2024

Jednání u kulatého stolu
Vážení kolegové včelaři, drahé kolegyně včelařky.
Dne 20. května 2024 proběhne jednání u kulatého stolu na téma povinné vyšetření zimní měli (EpM300). Zúčastnit by se měli zástupci SVS, MZe, včelařských spolků, zástupců akademické obce a dalších zainteresovaných subjektů. Více čtěte zde.

20. dubna 2024

Byla přidána stránka s nejčastějšími argumenty, se kterými se lze setkat při diskusi ohledně užitečnosti a nutnosti zachování vyšetření zimní měli.

14. března 2024

Byla přidána stránka o historii vyšetření zimní měli a nechybí ani současný pohled na počítání roztočů v měli. Pokud vás to zajímá, pokračujte zde.
V přípravě je souhrn nejčastějších argumentů, proč je třeba EpM300 zachovat. Sledujte pravidelně tyto stránky.

11. března 2024

Zajímá vás, jak reagovalo ministerstvo zemědělství na můj otervřený dopis ohledně EpM300? A co si o tom myslím já? Obé si můžete přečíst zde.

8. března 2024

Mimo to, že je dnes MDŽ, se právě zrodily tyto stránky. Jejich další obsah se intenzivně připravuje.

Ostatní aktuality

EpM300

To jako vážně? Anebo je to Apríl?

Ministerstvo zemědělství ČR se chystá vyhlásit veřejnou soutěž za účelem uspokojit své výzkumné potřeby. Mezi těmito potřebami hledání alternativy k opatření EpM300, které všichni důvěrně známe jako povinné vyšetření zimní měli.

Jednu dobu už to vypadalo, že na ministerstvu již pochopili, že opatření EpM300 je opravdu k ničemu a chystali se ho zrušit. Pak ale někdo zaloboval, pochopitelně „na tajňačku“, bez veřejně dostupného zápisu a odůvodnění.
Vždyť není potřeba žádnou alternativu hledat. Již několik let jsou všichni chovatele včel povinni u svých včelstev provádět letní monitoring úrovně napadaní kleštíkem včelím a v případě nutnosti provést vhodný a efektivní zásah. Pro připomenutí si dovolím citaci z Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace, která je pro všechny chovatele (nejen včel) závazná:

ExM330 VARROÁZA – sledování intenzity a ošetření včelstev Chovatel je povinen provádět monitoring varroázy a následné ošetření všech infestovaných včelstev registrovanými veterinárními léčivými přípravky v souladu s příbalovou informací za účelem ochrany dlouhověké generace včel před poškozením.

Když toto sdělení ještě zjednoduším, je myslím naprosto jasné, jakou povinnost chovatel včelstev má:
Chovatel je povinen provádět monitoring varroázy a následné ošetření včelstev za účelem ochrany dlouhověké generace včel před poškozením.
Kdo to se svými včelstvy myslí vážně, tak již dávno pochopil, že výše uvedené opatření je jedním se základních předpokladů pro úspěšné zimování včelstev. Z diskuze mezi včelaři však vyplývá, že drtivá většina včelařů o této své povinnosti vůbec neví!

Nestačilo by místo hledání alternativy k EpM300 tento již dávno a opakovaně prokázaný nesmysl konečně zrušit? Včelaři, kteří výsledkům tohoto nesmyslu věří a podle kterých se řídí, by konečně byli donuceni používat hlavu a změnit svůj dosavadní přístup - začat se věnovat tomu, co je pro úspěšný chov včel podstatné a ne brečet nad výsledky vyšetření zimní měli, tedy s křížkem po funuse… Na místě je se rovněž zamyslet na tím, proč za těch několik let, co je ExM330 v platnosti, o něm drtivá většina včelařů vůbec neví. Při prosazování změn v oboru včelařství se MZe nezřídka řídí názory spolku, který se holedbá tím, že zastupuje 97 % všech českých včelařů. Proč ale ministerstvo naslouchá „partnerovi“ a rozhoduje na základě jeho doporučení, když drtivá většina jeho členů se následně závaznými předpisy MZe vůbec neřídí, protože je ani nezná. Neselhává zde někdo? Je takový „partner“ dostatečně důvěryhodným? Není načase s takovým „partnerem“ ukončit spolupráci a více naslouchat těm, kteří oboru skutečně rozumí a mají k tomu co říci?


Výzkumné potřeby Ministerstva zemědělství pro veřejnou soutěž ve výzkumu, vývoji a inovacích v roce 2025

Nalezení účinnějšího a spolehlivějšího opatření jako alternativu k opatření EpM300 Varroáza – VyLa (PV) – Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2025 (dále jen „MKZZ“)

Popis problematiky: Chovatelé včel v České republice již dlouhodobě předkládají, v rámci kontroly zdraví svých včelstev kontrolní vzorky zimní měli k posouzení na přítomnost roztoče kleštíka včelího s termínem do 15. 2. daného roku, a to dle MKZZ. Předkládané vzorky jsou využívány jednak pro zjišťování množství parazitů ve včelstvech a současně i pro rozbory na možný výskyt bakteriálních nákaz (mor a hniloba včelího plodu).

Ministerstvo zemědělství, a to s ohledem na snižující se průkaznost metody odběru včelí měli a následné zjišťování přítomnosti roztoče kleštíka včelího v chovech včel každým rokem a z důvodu zajištění stability chovu včel a snížení úhynů včelstev v České republice, hledá účinnější diagnostiku pro přítomnost roztoče kleštíka včelího. Zároveň však i účinnější opatření při ošetřování včelstev v průběhu celého fenologického období, které by zajistilo i snížení výskytu virů a dalších doprovodných nemocí v chovech. Stabilita chovu včel a podpora chovatelů včel, je jednou ze zcela zásadních priorit Ministerstva zemědělství, zvláště v období nastupující klimatické změny, která má především vliv na dlouhodobé plodování včelí matky a tím i zvýšení přítomnosti roztoče kleštíka včelího ve včelstvech.

Přínos pro MZe: Ministerstvo zemědělství předpokládá, že výzkumný projekt umožní:

Očekávané výsledky: Výstupem projektu budou provozně realizovatelné kvantifikovatelné metody a postupy při zjišťování parazita kleštíka včelího v chovech včel, včetně návrhu způsobu léčení varroázy a účinných opatření v rámci prevence v chovech včel, a to tak, aby byla zajištěna stabilita v chovech včel v ČR.

Plné znění na webu MZe

Jak to s EpM300 vidí AI...
EpM300



Pokud máte stejný anebo alespoň podobný názor na povinný sběr a vyšetření zimní měli, sdílejte prosím obsah těchto stránek mezi ostatními včelaři. Jestli k tomu použijete e-mail, Facebook, či nějaké jiné prostředky elektronické komunikace, nechám na vás ;-)